Rekonstrukce říčních lázní

24.09.2022

2016 - 2022

Šestiletá obnova zahrnovala výměnu repasi poškozených dřevěných konstrukcí a prvků, odstranění novodobých nátěrů a rekonstrukci původní barevné koncepce. Ze starých záznamů a fotografií jsme také zjistili, že hlavní římsa ve středové části budovy byla upravovaná. Původně byla vyšší. V rámci obnovy byla atika zvýšená a navrácen byl také původní nápis Městské říční lázně, tak, jak to dokazují dobové fotografie.

Celkové náklady na obnovu budovy byly přibližně 12 milionů korun, z toho téměř polovinu platilo Ministerstvo kultury. Budova byla oceněna v krajském kole soutěže Památka roku 2021. 

Památkově chráněnou stavbu z roku 1934 navrhl architekt Bohuslav Fuchs a od roku 2016 probíhala její kompletní obnova. Ta byla na podzim loňského roku úspěšně dokončena a budova tak může sloužit svému původnímu účelu.

Budova je ojedinělou stavbou v rámci projektů Bohuslava Fuchse. Konstrukce lázní, která se dochovala v původní podobě, je ze dřeva. V budově je více než 160 šatních kabinek a místo pro občerstvení. Dřevěná konstrukce je citlivě zakomponována do prostředí údolí řeky Jihlavy, působí tak jako významný krajinotvorný prvek.